Pokud přemýšlíte, jakým směrem se vydáte vy sami po základní škole, anebo vybíráte vašim dětem střední školu, možná vám nyní pomůžeme ujasnit si preference. Podle statistik totiž mezi řemeslníky chybí až 400 000 pracovníků, a to napříč všemi obory. Zájem o řemesla sice roste, ale okolo roku 2000 byl velký propad a schází celá jedna generace. Pojďme se podívat blíže, jaké jsou důvody, a který obor je nejperspektivnější.
Největší nedostatek řemeslníků se projevuje ve stavebním odvětví, u tzv. střechařských pozic, jako je klempíř a pokrývač. Protože je po nich velká poptávka, začali zaměstnavatelé nabízet lukrativnější podmínky, takže se nyní navyšuje počet zájemců o tyto obory. Nicméně i na malíře, instalatéry, elektrikáře apod. můžete čekat i půl roku a déle. Je to způsobeno tím, že řemeslníci v důchodovém věku již odcházejí, a přestože se hlásí čím dál tím více uchazečů na učňovské školy, nedokážou zaplnit generační propad. Tento trend se netýká pouze České republiky, ale i Evropy a dokonce celého světa.
Nicméně zájem mladých stále není takový, aby odpovídal poptávce. Například střední škola v Šumperku kvůli nedostatku zájmu ani neotevřela strojírenský obor CNC strojů, který je však velmi žádaný (a dobře placený) mezi velkými strojírenskými firmami.
Lidé si konečně začínají manuálních pracovníků vážit. Ví, že je jich nedostatek a že je musí objednávat dlouho dopředu. Ne každý řemeslník odvádí kvalitní práci (stejně jako v každém jiném oboru - ne každý je skvělý pracant), ale pokud ano, je nutné si na něj počkat. Pokud nějaký řemeslník může přijít ihned, je dobré být na pozoru a zkusit si například najít recenze na internetu.
Po založení živnosti mají mladí řemeslníci nejdříve nižší mzdu, okolo 25-30 000 Kč (může se lišit dle oboru), nicméně po získání praxe je jejich výdělek většinou nadprůměrný. To se týká zejména těch, kteří pokračují ve svém vzdělávání, jsou pečliví a výkonní a pracují s moderními technologiemi.
Opravdu kvalitní řemeslníci například ve stavebnictví mají nasmlouvanou práci dva roky dopředu a budoucnosti se neobávají, naopak. Navíc každý rok odejde do důchodu o 40000 řemeslníků více, než se jich vyučí, takže to vypadá, že nedostatek bude trvat ještě velmi dlouhou dobu.
Pokud se podaří pracovníkovi založit vlastní firmu a najmout další řemeslníky, může si vydělat i více než sto tisíc měsíčně. Samozřejmě k tomu jsou potřeba ale další znalosti, které vás bohužel na střední škole nenaučí. Pokud však tento cíl budete mít od začátku naplánovaný, můžete průběžně sbírat zkušenosti, znalosti i známosti k tomu potřebné. Navíc existuje spousta podnikatelských kurzů i pro dospělé, kde vás naučí vše potřebné.
Co si budeme vykládat, i proto se velká část mladých raději rozhodně pracovat v teplé kanceláři za počítačem.
V období po vyučení odchází nejvíce řemeslníků, protože mzda se většinou začne navyšovat až po získání určité praxe. Často dochází k tomu, že si vyberou neperspektivní obor (doplňování zboží, služby), kde sice mají třeba o 5 000 Kč více než byl jejich aktuální plat, ale už tam nedochází k navyšování mzdy, jak by se stalo v jejich původní činnosti.
Málokdo už v 9. třídě ví, co ho zbytek života bude bavit. Spoustě dětí vybírá učební obor rodič, který zvolí podle něj slibnou pozici, nicméně téměř nikdo nevydrží denně osm hodin dělat to, co ho nezajímá. Proto je lepší nejdříve vyzkoumat, jaké jsou záliby uchazeče a co ho baví a zkusit na to navázat s učebním oborem. Pokud rádi mluvíte s lidmi a pohybujete se ve společnosti, je lepší zvolit třeba číšníka než svářeče. Prozatím na českých školách bohužel chybí kariérové poradenství, kde by s žáky probírali možné budoucí profese.
Víte, jaký obor zažívá po celém světě největší nedostatek? Překvapivě je to mlynářství! Poslední mlynáři u nás zakončili studium před 3 lety a nyní jsou lukrativně placení v zahraničí. Ale chybu neuděláte ani s oborem Technologie potravin, po vyučení se o vás firmy poperou.
Snad jsme vám pomohli zorientovat se v problematice řemeslných oborů a rozhodnout se, zda řemeslo ano či ne. Nicméně, pokud jste pracovití, pečliví a máte zájem o celoživotní rozvoj (ať už v pracovním nebo osobním životě), tak se neztratíte ani s učňákem, ani s gymplem. Přejeme hodně štěstí při výběru vhodné školy i zaměstnání.
Zdieľajte so svojimi priateľmi Sdílejte se svými přáteli