Minimální mzda – ano nebo ne?

obrazek
article

Aktualizováno 2025

Pokud nežijete na samotě u lesa bez kontaktu s okolním světem, tak vás určitě neminulo téma minimální mzdy. Řeší ho nejenom běžní obyvatelé České republiky, ale také politici, podnikatelé nebo třeba i odbory. Hledají se nejrůznější řešení, které uspokojí všechny zúčastněné, avšak zatím bez úspěchu. Co vše o minimální mzdě víme? Je vůbec správně nastavená?

Co to je?

Minimální mzda je nejnižší možná mzda, kterou zaměstnanec může dostat za vykonanou práci v pracovněprávním vztahu od svého zaměstnavatele. Většinou jde v Evropské unii o částku, která bývá polovinou průměrné mzdy. V Evropě vychází koncept minimální mzdy z Úmluvy č. 26 o zavedení metod stanovení minimálních mezd z roku 1928, která se v bývalém Československu schválila v roce 1950.

Ano nebo ne?

Minimální mzda je aktuální téma, které nemá uspokojivý výsledek, ale je potřeba tuto otázku v dnešní společnosti aktivně řešit. Státy přistupují každoročně k jejímu navyšování, protože jsou náročnější požadavky na životní minimum. Mnozí podnikatelé proti tomu protestují, protože jde z jejich pohledu o příliš rychlý postup, kterému se nejsou schopni přizpůsobit. Obě strany mají svůj kousek pravdy, jak to však s minimální mzdou postupuje reálně v průběhu let?

Od roku 1991 proběhla v roce 2021 již dvacátá třetí změna, na kterou se můžete podívat v grafu Ministerstva práce a sociálních věcí:

Graf: vývin minimálních mezd

V roce 2021 dosahovala minimální mzda 15 200 Kč na měsíc, což bylo v přepočtu 90,50 Kč na hodinu. To bylo o 13 200 Kč měsíčně více než v roce 1991. Když si porovnáme cenu třeba u poštovného za obyčejný dopis v tuzemsku, tak v roce 1992 stálo 3 Kč, zatímco v roce 2021 už se cena vyšplhala na 19 Kč.V roce 2024 byla ustanovena na 18 900 Kč, zatímco letos se navýší o 1 900 Kč, tedy na částku 20 800 Kč. Minimální hodinová mzda tedy činí 124,40 Kč.

Jak poroste minimální mzda v roce 2025?

Na rok 2022 se poslanci dohodli, že dojde k navýšení minimální mzdy na 16 200 Kč na měsíc, což je 96,40 Kč na hodinu. 

V roce 2024 byla ustanovena na 18 900 Kč, zatímco letos se navýší o 1 900 Kč, tedy na částku 20 800 Kč měsíčně. Minimální hodinová mzda tedy činí 124,40 Kč.

Nejsou zahrnuty:
- příplatky za přesčasy
- směny o víkendu, svátcích, v noci
- ztížené pracovní podmínky
- bonusy ke mzdě apod.
Pokud máte za 40 hodinovou týdenní pracovní dobu méně, zaměstnavatel je povinen doplatit vám rozdíl.

Jak se minimální mzda počítá?

Minimální mzda je platná pro hodinovou i měsíční mzdu a je vždy udávaná jako hrubá. Pokud si chcete vypočíst, kolik tedy reálně dostanete, doporučuji využít dostupné kalkulačky čisté mzdy na internetu.
Ministerstvo financí vypočítává navyšování minimální mzdy z průměrné, která je předpokládaná v aktuálním roce. Vláda vypočetla, že v roce 2025 průměrná výplata dosáhne 49 233 Kč. Minimální mzda nyní tvoří 42,2% této částky s tím, že cílem je do roku 2029 pravidelným navyšováním dosáhnout 47%. Tímto tempem se v roce 2026 můžeme těšit na další navýšení o cca 1 700 Kč.

Vztahuje se minimální mzda i na platy?

Věděli jste, že mezi mzdou a platem je rozdíl? Mzdu dostávají zaměstnanci v soukromém a plat ve veřejném sektoru. To znamená například učitelé a profesoři, hasiči, lékaři, záchranáři, úředníci a podobně. Minimální mzda se tedy netýká platů, které jsou rozdělené do tzv. platových tabulek.

Zaručená mzda

Jaký je rozdíl mezi minimální a zaručenou mzdu? Zatímco minimální se týká všech povolání bez výjimky, zaručená mzda rozděluje profese do určitých skupin, kterým definuje konkrétní minimální mzdu. Do roku 2024 bylo těchto skupin 8, v roce 2025 je rozdělení pro veřejný sektor úplně zrušeno a ve státním sektoru je zjednodušeno na 4 platové skupiny dle výše vzdělání.

Jaká je alternativa?

Odpůrci minimální mzdy navrhují i nejrůznější alternativy. Jednou z nejvíce konverzovanou možností i pro české poměry je základní nepodmíněný příjem (také jinak občanský příjem nebo třeba garantovaný příjem). První zmínky o tomto návrhu padly už v minulém století v různých podobách od filozofa Bertranda Russella, socialisty Charlese Fouriera, teoretika liberalismu Johna Stuarta Milla nebo liberálního ekonoma Miltona Friednaman. Jde o systém sociálního zabezpečení, který by dával pravidelně dávky všem lidem (pracujícím i nepracujícím) bez jakýchkoliv podmínek. Zastánci doufají při zavedení navrhovaného systému ve zlepšení lidské důstojnosti, nebo třeba snížení administrativy.

Minimální mzda je důležitá pro všechny občany, i když se jich přímo netýká. Zajišťuje totiž nejnižší životní úroveň všem a snižuje sociální nerovnost tím, že zmenšuje rozdíly mezi nejvyšší a nejnižší mzdou. Kromě toho má další pozitivní dopady, na podporu domácí ekonomiky, motivaci k pracovním výkonům a pokles chudoby. Nicméně jako všechno ostatní, má i svá negativa, a je potřeba stále hledat ideální řešení, vhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Co si myslíte vy o minimální mzdě? Zdá se vám vzhledem k potřebám lidí v České republice dostatečná pro slušný život? Nebo byste radši volili jiný způsob pomoci od státu? 

© Martina, INwork 08.02.2018 přečteno 1649x